ඇම්ඩන්ගේ වෙනස්ම විදිහේ අර වැඩේ කිරිල්ල

අපේ ඇම්ඩගෙ ගෙදරට අල්ලපු ගෙදර හිටියෙ ගුණපාල කියල මිනිහෙක්ලු. මිනිහ හැමදාම උදේට රස්සාට ගියහම ආයෙ එන්නෙ හවසටලු. ඇම්ඩ ඉතින් ගුණපාලය යනකන් බලාගෙන ඉදල උගෙ ගෑණිට වැඩේ දෙනව. දැන් මාස ගානක් ඇම්ඩ මේ විදිහට හි$$ලු. ඇම්ඩට දැන් මේ හොර වැඩේ ඇති වෙලාලු තියෙන්නෙ. කිසි ආතල් එකක් නෑලු. ඒ හින්ද ඇම්ඩට හිතුනලු වෙනස්ම විදියේ වැඩක් කරල අමුතු ආතල් එකක් ගනඩ. ඇම්ඩට ආසාවක් ඇති වුනාලු ගුණපාලය බලාගෙන ඉදැද්දිම උගෙ ගෑණිට හු$$ඩ. දැන් මූ දස අතේ කලපනා කරල කොහොම හරි මේකට ප්ලෑනක් ගැහුවලු. ඊලග දවසෙ ගුණපාලයගෙ ගෑනිගෙ ඔලුවට උගෙ ආසාවයි ,ඒකට ගහපු ප්ලෑනයි දැමමලු. මේ ගෑණිත් ඉතින් උපරිමෙට සැප ගන්නෙ ඇම්ඩගෙන් හින්ද අකමැත්තෙන් වුනත් වැඩේට කැමති වුනාලු. සෙනසුරාදට තමයි ඇම්ඩ මේ වැඩේ කරන්ඩ හිටියෙ.සෙනසුරාද ගුණපාලයට නිවාඩු දවසලු. ඔන්න දැන් සෙනසුරාද උදේම ඇම්ඩ ආවලු ගුණපාලය හම්බෙන්ඩ. “මේ ගුණපාලයො, යකෝ! උබ ගෙදර නැති අතරෙ උඹේ පොල් වත්තෙන් හොරු පොල් කඩන් යනව. මම ඊයෙත් දැකක්ක එකෙක් පොල් මල්ලක් උස්සගෙන යනව. අද හෙටම ඔය පොල්ටික කඩල දැම්මොත් නේද හොද.” එතකොට ගුණපාලය කීවලු.” ඔව් බං ඒ වැඩේ අද හෙටම කරේ නැත්නම් හොරු පොල් ගස්ටිකත් ගලවන් යයි.” කියල ඊට පස්සෙ ඇම්ඩ “ගුණපාල අයිය ඕන වෙලාවක කියන්ඩ මම එන්නම් උදව්වට” ගූණපාලය”හම්! බලමුකො බලමුකො….” එකපාරට අපේ ඇම්ඩ පොඩි බොරු කැස්සක් දැම්මලු. එතකොටම ගුණපාලයගෙ ගෑණි කුස්සියේ ඉදන් කෑ ගහනවලු “ඒ…..ය් මේ…. ගේ හරියෙ පොල් ගෙඩියක් නෑ. අනේ අදම පොල්ටික කඩාගෙන ආවොත් නේද හොද….” ඊට පස්සෙ ගුණපාල .”අද නිවාඩු දවසෙ ඒ වැඩේ ඉවරයක් කරානම් හරිතමා. එහෙනම් ඇම්ඩො අපි දෙන්න දැම්ම යමුද?” කියල ඇම්ඩගෙන් ඇහුවලු. ඇම්ඩත් හා කීවලු .ඊට

පස්සෙ ඇම්ඩ කීවලු “අපි දෙන්නට විතරක් නං පොල්ටික තනියෙන් අහුලන්ඩ බැරිවෙයි.” කියල එතකොටම ඇම්ඩ ආයෙ පාරක් කැස්සලු. එතකොටම ගුණපාලගෙ ගෑණි කොහෙදෝ ඉදන් එලියට ඇවිත්” ඒයි මේ මාත් එන්ඩද ඔයාලත් එක්ක? ගෙදර වැඩකුත් නෑ මට දැං.” කියල කීවලු. ඊට පස්සෙ ගුණපාල කීවලු “හා එහෙනං තුන් දෙනාම යමල්ලකෝ!” කියල.දැං තුන්දෙනාම වත්තට ගියාලු. ගුණපාලයි, ගැණියි ගහ යට ඉන්දැද්දි ඇම්ඩ ගියාලු ගහ මුදුනට. ගිහින් බිම බලල මෙහෙම කීවලු “ඈ බං ගුණපාලයො උඹ උඹේ ගෑණිට හු$$@ නේද?” ඊට පස්සෙ ගුණපාල .”පිස්සුද යකෝ!” කීවලු. ඊට පස්සෙ ආයෙ විනාඩි 10කට විතර පස්සෙ ඇම්ඩ” ගුණපාලයෝ..! උඹ උඹේ ගෑණිට හු$$@ව නේද?” දැං ගුණපාලයට මලලු.” පිස්සුද යකෝ තොට” ආයේ විනාඩි 10ක් විතර ගියා. ආයෙ පාරක් ඇම්ඩ අහනව.” ගුණපාල උඹ උඹේ ගෑණිට හු$$@ව නේද?” දැං ගුණපාලයට 84000ට මලලු. ගුණපාල “ඈ බොල ඇම්ඩො! තොට මාව එච්චරටම සැකද? එහෙනං බැහැපිය ගහෙන් මංම පොල් කඩාගන්නං.” කීවලු ඊට පස්සෙ ඇම්ඩ ගහෙන් බැස්සලු. දාං ගුණපාලය ගහ දිගේ හෙමීට නඟිනවලු. ඇම්ඩයි ගුණපාලයගේ ගෑණියි යටට වෙලා බලාගෙන ඉන්න වලු. කිසි අවුලක් නෑලු ගුණපාලය අමාරුවෙන් ගහ මුදුනට නැග්ග විතරලු ඇම්ඩ ගුණපාලයගෙ ගෑණිගෙ චීත්තෙ ගලෝල බිම දාගෙන හු$$@වලු. මේක දැක්ක ගුණපාලයට යක්ෂ කේන්තියලු. ඊට පස්සෙ ගුණපාල “ඈ… බොල පර ඇමඩො..! තෝ මගෙ සීදේවි ගෑණිට හු$$@ නේද බොල?” කියල කෑගැහුවලු. ඊට පස්සෙ ඇම්ඩ” තොට පිසසුද යකෝ? මටත් ඔය ගහ උඩ ඉන්නකොට මල විකාර පෙනුන. උඹ ඕව ගනංගන්නැතුව පරිස්සමට පොල් ටික කඩල හෙමීට ගහෙන් බැහැපංකෝ……..” කීවලු.

බස් Driver
ඔන්න දවසක් පොඩි කොල්ලෙක් දුර ගමන් යන බස් එකකට නැන්ගලු අම්මයි තාත්තයි එක්ක ගමනක් යන්න.අම්මයි තාත්තයි පිටි පස්සේ සීට් එකකට ගිහින් ඉදගත්තත් පොඩි එකා අසාවට Driver ලග ජියර් බොක්ස් එක උඩ වාඩි උනාලු.අපිත් පොඩි කාලේ එහෙමනේ උබලටත් මතකයිනේ ඒ දවස්වල බස් එකේ එතන තමයි සුපිරිම තැන දැන්නම් ඉතින් අන්තිම සීට් එකනේ.හරි කොහොම හරි මෙහෙම ටික දුරක් යද්දී පොඩි එකා කියවන්න පටන් ගත්තලු.”මගේ අම්මා කිරිල්ලියක් වෙලා තාත්තා කුරුල්ලෙක් උනානම් මම අද කුරුළු පැටියෙක්නේ.””මගේ අම්මා ඇතින්නක් වෙලා තාත්තා අලියෙක් උනානම් මම අද අලි පැටියෙක්නේ.””මගේ අම්මා සමනලියක් වෙලා තාත්තා සමනලයෙක් උනානම් මම අද සමනල පැටියෙක්නේ.”පොඩි එකා දැන් මෙහෙම මෙහෙම කියව කියව යනවලු.දැන් මේක Driver කාරයට මල වදයක්ලු.සිරා ඉතින් කාටත් එපා වෙනවනේ.ඊට පස්සේ Driver පොඩි එකාගෙන් මෙහෙම ඇහුවලු.”ඈ බන් පොඩි එකෝ….බැරි වෙලාවත් තොගෙ අම්මා වේ#යක් වෙලා තොගෙ තාත්තා රස්තියදු කාරයෙක් උනානම් තෝ කව්ද?”පොඩ්ඩක් වෙලා ඉදලා පොඩි එකා Driver කාරයට උත්තර දුන්නලු.”එහෙනම් ඉතින් අන්කල් මම අද බස් Driver කෙනෙක් තමයි.”