ඇම්ඩන්ගේ තාත්තාගේ ඇනිල්ල

ඇම්ඩන් ගැන එතින් අපේ කොල්ලෝ ටික හොදට දන්නවනේ , එතින් මේකව හදපු තාත්ටා කොහොමද ඇතිද කියලා හිතන්නේ නැද්ද. හරි ඔයාල හිතපු එක හරියටම හරි මිනිහ ඉතිං අර අර බඩු කාපර්ලු ‍ඒ පලාතේ ඇනපු එකක් නෑතිලු, ඒ විතරක් යැයි මිනිහට ඒ ගෑනු ලග එන සුවද හොදට මතකයිලු.අනේ ඉතිං අපේ ඇම්ඩන් ඉදල හිටල හරි ඒ එකක් ලගට ගිහින් ආපු දවසට තාත්ත ඉව කරල කියනවලු, “ආ…. උඹ අද අයෝමගේ ගෙවල් පැත්තෙ ගියා නේද”, “උඹ අද ශානිකාගේ ගෙදර ගියා නේද”… කියලඉතිං අපේ ඇම්ඩට මේක හරි හිස රදයක්, තාත්තට හොරෙන් එකක්වත් ගහන්න බෑඅපේ ඇම්ඩ දවසක් හොද වැඩක් කලා ගෙදර එන ගමන් පාරෙ හිටිය මිහරකියෙක්ගේ පොට් එකේ පැත්තෙ හොදට ඇගිල්ල ගහගෙන ආවලුගෙදරට ආව විතරයි තාත්ත ඉව කරල බැලුවලුමෙන්න ගේ ඇතුලට ගිහින් සර්ට් එකක් දාගෙන එලියට බැස්සලුඅපේ ඇම්ඩන් ඇහුව “තාත්තෙ කොහෙද යන්නෙ”….. කියල”නෑ මේ මම නොදන්න පට්ට අලුත් කෑල්ලක් බැහැල පොඩ්ඩක් බලල ඇනල එන්නම්…..” කියල සෝමා අක්කගේ කඩේ පැත්තට ගියාලු

කැටපෝල
ඔන්න ඉතිං අපේ ඇම්ඩට පොඩි කාලෙ මාර ලෙඩක් තිබ්බ මිනිහගෙ වැඩේ රබර් පටි අරන් කැටපෝල හදන එක ඉතිං මේ වැඩේ පිස්සුවක් තරමටම වැඩි වුනාඉතිං ඇම්ඩගෙ අම්මයි තාත්තයි මිනිහව මානසික වෛද්‍ය වරයෙක් ලගට එක්ක ගියා. ඔන්න ඩොකා ඇම්ඩන් එක්ක ටෝක දැම්ම මිනිහ කියන්නෙ කැටපෝල ගැනමයි.දොස්තර මිනිහගෙ කතාව ටික ටික වෙනස් කලා දැන්නම් ටිකක් හොදයි වගේඉතිං දොස්තර මිනිහගෙන් ඇහුව”හරි පුතාට දැන් පට්ට කෑල්ලක් ගෙනත් දුන්නොත් පුතා මොකද කරන්නෙ”……”අංකල් පිස්සු කතා කරනව දන්නවනේ ඉතින් කෑල්ලක් දුන්නොත් කෙලින්ම හොද රූම් එකක් බලලා අරන් යනව……”ඩොක්ටර්ට තේරුනා දැන්නම් පිස්සුව හොදයි. දැන් මූට තියෙන්නෙ මොල් අමාරුව කියල”හරි ඊට පස්සෙ මොකද කරන්නෙ‍…..” ඩොකා ඇහුව”කාමරේට ගෙනිහින් ඉතිං වෙන මොනව කරන්නද ? අපේ එතින් කොලුවා ගත කටටම කියපි මොනව කරන්නද ඩොක්ට අන්කල් ඔක්කොම ටිකක අර ෆිල්ම් වල වගේ පොද්ද පොද්ද ටික ගලවන ……….”ඩොකාටත් මාර ආතල් එකක් ආව මූ කොහොමද කරන්නෙ අහගන්න”හරි පුතා ඊට පස්සෙ……””ඊට පස්සෙ alaka ගලවනව””හරි හරි ඊට පස්සෙ….””ඊට පස්සෙ මොනව කරන්නද අංකල් ඒ ටිකවත් තේරෙන්නෙ නැද්ද”…..”හරි ඉතිං ඔයාම කියන්නකො…..”” අලකේ ඉලාස්ටික් එක අරං කැටපෝලයක් හදනව..

ඔන්න යාලුවනේ දවසක් මහ රෑ ඇම්ඩගෙ ගෙදරට කලුපාට රෙද්දකින් මූන බැදගත්ත හොරෙක් පැන්නලු.මේ වෙලාවෙ ගෙදර ඉදල තියෙන්නෙ ඇම්ඩනුයි ඇම්ඩගෙ අම්මායි ඇම්ඩගෙ ආච්චියි ඇම්ඩගෙ නංගියි විතරයි. හොරා ගෙදරට පැනල ඇම්ඩගේ අම්මට තුවක්කුවක් දික්කරල කිව්වලු “ගෙදර තියන සල්ලියී, රත්නරන් බඩුයි ගෙනත් දියන් නැත්නම් උඹලා ඔක්කොමටම දිස්ට දිදින්ග් කරනවා.” කියල.ඊට පස්සෙ ඇම්ඩගේ අම්මා එයාලග තිබුන සල්ලියි රත්නරන් බඩුයි ගෙනත් දෙන්න ගේ ඇතුලට ගිය වෙලාවෙ ඇම්ඩා අර හොරාගෙන් ඈහුව “හොරා මාමේ… හොරා මාමේ…. ඔයා අපේ අම්මා සල්ලියි රත්නරන් බඩුයි දුන්නෙ නැත්නම් ඔයා අපෙ අම්මta arka කරනවද ???” කියල.ඔන්න ඊට පස්සෙ හොරා කියනව “ඔව් ඔව් සල්ලි දුන්නෙ නැත්නම් මම උඹලගෙ අම්මta araka කරනවා.” කියල. ඊට පස්සෙ ඇම්ඩා ආයෙත් හොරගෙන් අහනව “හොරා මාමේ…. හොරා මාමේ…. ඔයා අපේ නංගිවth ehama කරනවද???” කියල.ඊට පස්සෙ හොරා කියනව “ඔව් ඔව් යකො නංගි විතරක් නෙමෙයි thoath ehama කරනව” කියල.මෙන්න යකො ඒ පාර ඇම්ඩ අහපි “හොරා මාමේ…. හොරා මාමේ…. ඔයා අපේ ආච්චිවth ehama කරනවද” කියල.එකපාරටම හොරටත් කලින් මෙන්න බොලේ පැනපු ගමන් ආච්චි කියපි “නැතුව නැතුව එහෙම නැතුව කොහොමද ???

මෙන්න මේකනම් උනේ අපේ කතා නායකයා පොඩි කාලේ ඔන්න එකමත් එක දවසක . අපේ කොල්ලගේ කෑල්ල අර සුපිරි කෙල්ල මුගේ හොදම යාළුවා කුසුමාවතී ලු ඈ (ආ යෙහෙළිය හරිනේ) දවසක් කුසුමාවතී ස්කෝලෙ ගිහින් එනකොට ඒකිගෙ කකුල බල්ලෙක් හපල. ඔන්න ඉතින් කුසුමාවතීට බෙහෙත් විදල දවස් දෙකක් විතර ගියාම ඇම්ඩා කුසුමාවතී බලන්ඩ එයාගෙ ගෙදරට ගියාලු. ඒ වෙලේ කුසුමාවතී  arahmalu හිටියේ ( ඔව් ඔව් පොඩි කාලේ බං). ඇම්ඩා කුසුමාවතී ලගට ඇවිත් ඇහුවලු කුසුමාවතී බවුවා කොහෙද හැපුවේ කියලා. කුසුමාවතී කකුල උස්සල පෙන්නුවාලු.පහුවදාත් කුසුමාවතී ස්කොලේ ආවෙ නැති නිසා ටීචර් ඇහුවලු ඇම්ඩගෙන් කුසුමාවතීට මොකද වෙලා තියෙන්නෙ කියලා . එතකොට ඇම්ඩ “ටීචර් කොහෙදෝ යන බවුවෙක් කුසුමාවතීගේ araka කාලා. ආයේ ස්කොලෙදී පී කරන්න යන්න වෙන්නෙ නැති නිසා එයා ස්කොලෙ එන්නෙ නැති වෙයි“ කියලා කිව්වලු