කෙල්ලන්ගේ ගැට ඇතුළු ඇම්ඩන්ගේ කතා 5ක්

ඔන්න දවසක් ඇම්ඩට ඇතුළු අනිත් උගේ යාලුවෝ සෙට් එකට ගුරුවරයා කෙල්ලන්ගේ ගැට ගැන වර්ණනා කවි ලියන් එන්න කියලා ( මරු කවි තමා ගුරත් ලියන්න කියන්නේ? ) බලමුකෝ මොකෝ උනේ කියලා…. ගුරුවරයා – “මම කිව්වනේ අපේ පැරණි කවියෝ උපමා යොදාගෙන කාන්තාව වර්ණනා කරල තියෙන කවි ආදර්ශයට අරගෙන කෙල්ලන්ගේ ගැට වර්ණනා කෙරෙන කවියක් ලියන්න කියලා…… ඇම්ඩන් ඇවිත් කියනවා බලන්න තමන් ලියපු කවිය.” ( මරු එකාට මුලින්ම කියවන්න කිවුවේ )ඇම්ඩන් – ( ඔන්න කියනවා මරු කවියක් ) “කුළුඳුල් වියේදී පීදෙන නෙළුම වගෙයි නාඹර වියේදී දිලිසෙන ඇපල් වගෙයි මැදි වියේදී මැලුවුන ගස් lබ්බ වගෙයි අඩසිය වයස පැන්නම රතු ළූණු තමයි”ගරුවරයා – “තරමක් හොඳයි……… ඇම්ඩන් කවිය ලිය‍නකොට සභ්‍යත්වයත් ආරක්ෂා කරන්න වගබලාගන්නත් ඕනි. රතු ළූණු උපමාවකට භාවිතා කරන්නේ කොහොමද කියලා පැහැදිලි කරමු බලන්න.” ( මරු ගුරා )ඇම්ඩන් – “මෙහෙමයි ස…ර්….. රතුළූණු පොත්ත ගලවනකොට ඇ‍‍‍‍‍‍ඬෙන්නා සේ..ම.. අඩසියවස පැනපු කාන්තාවගේ පියයුරු වහල තියෙන එක ගලවල බලපුවහම ඇ‍‍ඬෙනවනේ…”

triwill එක
ඇම්ඩා පොඩි කාලෙ….මේ සිද්දිය උනේ බස් එකක… දවසක් ඉස්කෝලෙ ඇරිලා triwill එකකට නැග්ගලු එතකොට වයස අවු 5 ක් විතර ඇති….. ඇම්ඩා triwill ඩ්‍රයිවර් ගාවට ඇවිල්ලා පොඩි නක්කලයක් දාන්න හිතුවලු …., ඊට පස්සෙ ඇම්ඩා මෙන්න මෙහෙම කියවන්න පටන් ගත්තලු….. “ඩ්‍රයිවර් අංකල් දන්නවද..?” “අපේ අම්ම කිකිලියක් උනා නම්, තාත්තා කුකුලෙක් උනා නම් මම පොඩි කුකුල් පැටියෙක් වෙනවා…….” මේක අහපු ඩ්‍රයිවර් “මම ඒක දන්නවා…මට කරදර නොකර ගිහින් වාඩිවෙන්න….”ඇම්ඩා ඉතින් නාහෙට අහන්නේ නැති එකානේ….මූ ආයෙත් කියවන්න ගත්තා “අපේ අම්මා ඇතින්නක් උනා නම්, තාත්තා ඇතෙක් උනා නම් මම පොඩි ඇත් පැටියෙක් වෙනවා……..” දැන් ඩ්‍රයිවරයාට මල පැන්නා,,,මූ කියන දේ අහන්නෙම නැහැනේ……”මේ වදයක් වෙන්න එපා ලමයෝ….” “අපේ අම්මා සුනක මවක් වෙලා, තාත්ත සුනකයෙක් උනා නම් මම පුංචි බලු කුක්කෙක් වෙනවා……” දැන් ඩ්‍රයිවරයට ඇති වෙලා මුගේ කතා අහලා…. ඩ්‍රවරයට පහල උනා අදහසක් ……. “හරි පුතා මම ඔයාගෙන් ප්‍රශ්නයක් අහනවා හරි උත්තරේ දුන්නොත් ඔයා මෙතන ඉන්න, හැබැයි වැරදුනොත් ඔයා බස් එකෙන් බහින්න ඕන…..” ඇම්ඩ ඉතින් මේ චැලේන්ජ් එක බාරගත්තලු එල කොල්ලෙක් වගේ…. “හරි පුතා කියන්න පුතාගෙ අම්ම ගනකාබයක් වෙලා…තාත්තා කුදඩු කාරයෙක් උනානම් පුතා මොකෙක් වෙයිද…?” ඇම්ඩ එසැනින් කිව්වලු…..”බස් ත්‍රිවිල් driver කෙනෙක්….”

විභාගෙ
ඔන්න දවසක් ඇම්ඩගෙ ඉස්කොලෙ ටීචර් කිව්වා විභාගෙට පාඩම් කරල පන්තියෙ පලවෙනිය වෙන එක්කෙනාව ගෙදර එක්ක්ගෙන යනව කියල. ටීචත් ඉතින් ටිකක් කෑල්ල නිසා අම්ඩ හොඳට පාඩම් කරල කරල පන්තියෙ පලවෙනිය උනා.
ඊට පස්සෙ ටීචර්ට ඇම්ඩව ගෙදර එක්කගෙන යන්න උනා.ඔන්න ඉතින් රෑ නිදාගන්න ගිහාම ඇම්ඩ එකපාරටම මහ හයියෙන් අඬන්න ගත්ත. ටීචර්: මොකඩ ඇම්ඩො අඩන්නෙ? ඇම්ඩ: නෑ ටීචර්, මට අම්මව මතක් උනා. මම ගෙදර නිදාගන්නෙ අම්මගාවනෙ. ටීචර්: ආ එහෙනම මං ගාවට අවිත් නිදාගන්නකො… ඉබ්බ දියට දැම්මම ඇන්නෑවයි කිව්වලු. ඇම්ඩ ටීචර්ගෙ ඇඳට ගියෙ උඩින්. ඒත් ටික වෙලාවකට පස්සෙ මෙ යෝදය තව හයියෙන් මොරදෙන්න ගත්තා. ටීචර්: ඒගමන මොකද ඇම්ඩො?ඇම්ඩ: මම ගෙදරදි නිදාගන්නෙ අම්ම්ගෙ බුලියේ අඟිල්ල ගහගෙන. දැන් ටීචර්ට මල වදේ.ටීචර්: ආ එහෙනම් මගෙ බුලියේ ඇඟිල්ල ගහගෙන නිදාගන්නකො. ටික වෙලාවක් යනකොට ටීචර්ට ලොකු අමුත්තක් දැනුන. ඊට පස්සෙ ටීචර් ඇම්ඩට කතාකලා. ටීචර්: ඇම්ඩො ….. ඔය ඇඟිල්ල ගහගෙන ඉන්නෙ බුරියෙ නෙමේනෙ කොල්ලො……? ඇම්ඩ: මමත් ගහගෙන ඉන්නෙ ඇඟිල්ල නෙමෙයි ටීචර්. ඊටපස්සෙ ටීචර්ට හොඳටම තරහ ගිය. ටීචර් කරපු වැඩේ ටීචර්ව මෙව්වා කල කියල නඩු දැම්මා. ඔන්න නඩුව විභාග කරන දවසත් ආව. ඇමඩගෙ නීතීඥය ඇමඩගෙ ක්ලිස්ම්කොටේ ගලවල අරක එක පෙන්නල ඒකට තට්ටු දදා කියනව මෙහෙම. ඇම්ඩගෙ නීතීඥය: ස්වමීනී මේ බලන්න. මෙච්චර පුංචි එකකින්, මෙච්චර පුංචි එකකින්, පුලුවන්ද ගෑනුකෙනෙක්ව මෙව්වා කරන්න? ඇම්ඩ: හා හා වැඩිය තට්ටු දාන්න එපා. නඩුව පරදියි.

දිව්‍යලෝකයේ දොර‍ටුව
ඇම්ඩන් තව යාලුවෝ දෙන්නෙක් එක්ක ඉන්නවලු දිව්‍යලෝකයේ දොර‍ටුව ලඟ සදාකාලික ආත්මයක් බලාපොරොත්තුවෙලා.මේගොල්ලන්ව ඉන්ටර්විව් කරන්න දාලා ඉන්නේ ඉස්සර කාලේ නර ලෝකෙට දේව පණිවුඩ ගෙනෙල්ලා, ඒවා නරයන්ට භාරදීලා ගිය දේව පණිවුඩකාරයෝ දෙන්නෙක්ලු. දේව පණිවුඩකරුවන් – මෙතන අහන ප්‍රශ්න වලට අවංක උත්තර ඕනී.බොරු කීවොත් ඕ ගොල්ලන්ට ලෝකයේ ඉන්න අවලස්සනම ගෑනිව දෙනවා.මේ ගෑනිත් එක්කලා තමයි සදකාලික ජීවිතය ගෙවන්න වෙන්නේ. ඔන්න මේ ගොල්ල පලමුවැනි යාලුවාව ඉන්ටව් කරනවලු. දේව පණිවුඩකරුවන් – ඔයා මොනාද වැඩිපුරම කරේ නර ලෝකයේ ඉන්න කොට. පලමු යාලුවා – මම පුලුවන් තරම් දන් දුන්නා දුප්පත් අයට. එක පාරම කලු තඩි ගෑනියෙක් කැත ගෑනියෙක් මැවුනලු හරියට බිග් මමා වගේ. පලවැනි යාලුවා මේ ගෑනිත් එක්ක දිව්‍යලෝකය ඇතුලට යන්න දුන්නලු. දැන් දෙවනි යාලුවාව ඉන්ටර්විව් කරනවලු.මිනිහත් හෙන බොරුවක් කීවාලු කවදාවත් අලක්කු බීලා නෑ කියලා. පස්සේ මිනිහටත් බලය අහිමි වුන චන්ද්‍රකාගේ මූන වගේ තියෙන ගෑනියක් මවල දුන්නලු. මේ යාලුවෝ දෙන්න ඇතුලට ගිහිල්ල බලං ඉන්නවලු ඇම්ඩන් කැත ගෑනියෙක් එක්ක එනකම්. මොකද මේ ගොල්ලේ ඇම්ඩන් ගේ හැටිත් දන්නවා. මෙන්න ඇම්ඩන් ආශ්චර්යාරායි වගේ පට්ට ලස්සන කෙල්ලෙක් එක්ක ඇතුලට එනවලු යාලුවෝ අහනවලු උඹ කොහොමද බේරුනේ කියලා. ඇම්ඩන් – අනේ උන් මාව ඉන්ටර්විව් කරේ නෑ. මේ ලස්සන නංගිගෙන්ම අහගන්නකෝ කියලා. ලස්සන නංගි කියනවලු අනේ අය්යලා මාර වැඩේ උනේ. මම බොරු කියලා අහුවෙලා මාව මේ ඇම්ඩන් අය්යට ජෝඩු කරලා දුන්නානේ අර බූරුවො දෙන්නා.

පාඩම
දවසක් එක වසර පන්තියේ ගුරුතුමිය පාඩම අවසන් කරලා ළමයින් ගෙන් මෙහෙම අහනවා. “හරි දැන් ඔය ළමයින්ට පාඩමේ ප්‍රශ්නයක් තියනවනම් අහන්න.” ටික වෙලාවකින් ඇම්ඩ බයෙන් වගේ නැඟිටලා මෙහෙම අහනවා. “ටීචර් පොඩි ළමයින්ට, බබාලාස් හම්බ වෙනවද?” ටීචර්ට මළ පැන්නා. “මේ මොනවද මේ අහන්නේ, ඕවා පොඩි ළම්යින් ගේ ප්‍රශ්ණ නෙවෙයි. වාඩිවෙනවා.” ටීචර් ආයෙත් අහනවා,”මොනවා හරි පාඩමේ ප්‍රශ්ණයක් තියනවනම් අහන්න.” පන්තියේ කිසිම සද්දයක් නැහ. කාටවත් ප්‍රශ්ණයක් නැති ගානයි. ආයෙත් ඇම්ඩ බයෙන් බයේ නැඟිටලා, “ටීචර් පොඩි ළමයින්ට, බබාලාස් හම්බ වෙනවද?” ටීචර්ටත් කරගන්න දෙයක් නැහ මේ ප්‍රශ්නෙන් නම් ගලවිල්ලක් ඇත්තෙම නැති ගානයි. දන්නවනෙ ඇම්ඩගෙ ප්‍රශ්න ඇහිල්ල. කොහොමත් උත්තරේ දීලා මිසක් ටීචර් ට යන්න වෙන්නේ නැති නිසා ටීචර් ඇත්තම කියලා දෙන්න හිතාගෙන මෙහෙම කියනවා. “පුතේ පොඩි ළමයින්ට බබාලස් හම්බවෙන්නෙ නැහැ.” ඇම්ඩගේ මූනේ මල් හතක් පිපුන වගෙ. ඌ ටීචර් දිහයි තුන්වෙනි පේළියේ හිටිය පුන්චි ලස්සන ගෑනු ළමයා දිහයි බලලා මෙහෙම කියනවා. “ඒකනේ ටීචර් මේ ‘ටානිය’ බොරුවට බයවෙලනේ…”

ඇම්ඩ දෙක වසරේ
“ඔන්න ඇම්ඩා දෙක වසරේ ඉන්න කාලේ දවසක් ටීචර් කිව්වලු මූට . . පුතා ඔයා හෙට ඉස්කෝලේ එන්න ඕන නෑ හොඳේ . . ගෙදරට වෙලා සෙල්ලම් කරන්න . . කියලා .” “ඇයි තීත එහෙම තිව්වේ . කියලා මූ ඇහුවලු” “පුතේ හෙට ඉස්කෝලෙට ඉන්ස්පෙක්ටර් මහත්තුරු එනවා. ඔයා මොකක් හරි නෝටි වැඩක් කලොත් ඉස්කෝලෙට හොඳ නෑ නේ . . ඒක නිසයි මම එහෙම කිව්වේ කියලා . . ටීචර් මූව ශේප් කරගන්න කියලා හිතලා කිව්වලු” “මූ සාමාන්‍යයෙන් වෙනදට ස්කූල් කට් කරනවලු . . ඒත් ටීච ම එන්න එපා කිව්ව හින්දා කරන්නම් හොඳ වැඩක් කියල හිතලා පහුවදා වෙනදටත් වඩා උදෙන්ම ඉස්කෝලේ ගියාලු” “ටීචර්ට හීන් දාඩිය දැම්මලු මූව දැක්ක ගමන් . . ඒත් දැන් මොකෝ කරන්නේ කියලා හිතලා එහෙනම්හොඳ පුතා වගේ දඟ වැඩ නොකර ඉන්න කියලා මුගේ ඔලුව එහෙම අතගෑවලු” “ඔන්න ඉතිං ඉන්ස්පෙක්ටර්ලා ඇවිත් පංතියෙන් පන්තිය ට යනවලු . . මූ ඉන්න පංතියටත් ඇවිත් ආයිබෝවන් ළමයි . . . කියලා සුභ පැතුවලු. . ළමයිනුත්ආයිබෝවන් ත. . ර් . .” කියලා සර්ටත් සුභ පැතුවලු. “හරි මේ චූටි දූලා පුතාලා අතරින් සිංදුවක් කියන්න පුලුවන් කවුරු හරිඉනවානම් අත උස්සන්න . . ” කියලා සර් කිව්වලු. “ළමයි නෝ හෙල්ලුම්ලු . . ” “සර්ට ටිකක් අප්සට් වගේලු . . ”“හරි එහෙනම් කවියක් කියන්න පුලුවන් ළමයෙක් . . ?” “ඒත් ම් . හු ලු . . ” “හරි කමක් නෑ කතාවක් කියන්න දන්න ළමයෙක් ඉන්නවද එහෙනම් . . ” “ටික වෙලාවක් ගිහින් ඇම්ඩා හෙමීට ටීචර් දිහා බල බල අත උස්සන්නහදනවලු . . ටීච අතින් කියනවලු අත පහත දාන්න කියලා. . “මේක දැකපු සර්ට හරි තරහයිලු . . . ඇයි මිස් ඔයා එහෙම කරන්නේ . . බලන්න ඒ ළමයගේ ඉදිරිපත් වීම කොයි තරම් ලොකු දෙයක් ද . . ඔයා කරන වැඩෙන් ඒ ළමයට

ලොකු අසාධාරණයක් වෙනවනේ . . කියලා බැනලා හරි පුතා එන්න . . ඉස්සරහට ඇවිහ් ඔයාගේ කතාව කියන්නකෝ . . කිව්වලු . . ” “තබාවෙන් අවසරයි . මා මෙතනට පැමිනියේ තතාවක් කිලීමතයි . . කිව්වලු . . ” “අනේ ශෝක් පුතෙක් . . සර් කිව්වලු . . . ” “ඔන්න එතෝමත් එත රතක තූති කුලුල්ලෙකුයි කපුතෙකුයි හොඳ යාලුවෝ වෙලා ඉතියාලු . . ” “ලස්සන කතාව වගේ නේද පුතා . . ටීචර්ට රවලා බලලා සර් කිව්වලු. . ” “පායන කාලේ පුලාම තූති කුලුල්ලා කෑම බීම දාති දොදාක් එකතු කලගෙන එයාගේ කූදුවේ තියා ගත්තාලු . . ” “ශා මොලේ තියෙන කුරුල්ලෙක් නේද පුතා . . සර් ඇහුවලු . . ” “කපුතා කලේ පායන කාලේ පුලාම තින්දු කිය කිය නත නත හිතපු එක තමයිලු . . .” “මෝඩ කපුටෙක් නේද පුතේ . . ඉතිං ඉතිං . . ” ඔන්න ඉතිං වැත්ත කාලේ ආවලු . .. තූති කුලුල්ලා එයාගේ කූදුවත වෙලා කෑම බීම කකා සතුතෙන් හිතියලු . . ” එතකොට පුතේ කපුටා . . “කපුතත හොඳතෝම බදගිනි වුනාලු . . එයාට කන්න මොතුත් නෑ . . එයා තූති කුලුල්ලගේ කූදුව ලඟත ගිහින් කිව්වලු . .. යාලුවේ යාලුවේ , , අනේ බත බදගිනී . . ඔයාගේ කෑම මොනා හලි මත දෙන්න . . තියලා . . ” “ඉතිං . . චූටි කුරුල්ලා මොනාද කිව්වේ . . ” “ආ ඔයා යන්න . . . ඔයා වැත්ත කාලේ පුලාම තිංදු කිය කිය හිතියේ . . දැන් නිකන් ඉන්න . . . මත බෑ ඔයාත මොකුත් දෙන්න කියලා . . .තූති කුලුල්ලා තිව්වලු . . ” “හොඳ වැඩේ නේද පුතේ . . ” “කපුතත හොඳතෝම තලහා ගියාලු . . එයා කිව්වලු . . ආ වැස්ස පායපුවාකෝ . . මම තොගේ කූඩුවත් කඩලා . . . තොගේ අම්මට හු@# ලාතොටත් පු# ඇරල තමයි පස්ස බලන්නේ කියලා . .. ” සර්ට කලන්තේ දාලා වැටුනාලු .